Novinky

SHIMANO 105 R7000 PONÚKA VÝKON INŠPIROVANÝ PRETEKMI PRE LEPŠÍ JAZDNÝ ŠTÝL

Dnešní cestní cyklisti vyžadujú oveľa viac ako čistú ...

Sme ekologická firma!

Získali sme Zelený certifikát za zabezpečenie ekologickej recyklácie a spracovania ...

SHIMANO 9-RÝCHLOSTNÉ SADY ALIVIO, ACERA A ALTUS PREVZALI VLASTNOSTI Z VYŠŠÍCH SÁD

Viac štýlu, viac dobrodružstva, viac objavov, vďaka ktorým ...

TÍM LOTTONL-JUMBO SPOLUTVORCOM NOVÝCH OKULIAROV SHIMANO S-PHYRE

Po oblečení a tretrách S-PHYRE predstavuje značka Shimano ...

Jolanda Neff a Team Kross opať v spolupráci so značkou Shimano

Viacnásobná svetová šampiónka v XC Jolanda Neff ...

HISTORICKÝ PRECHOD XC TÍMU CANNONDALE FACTORY RACING K SHIMANO

Tím CFR mieri k víťazstvám s komponentami XTR. ...

TÍM QUICK-STEP FLOORS CYCLING TEAM BUDE POUŽÍVAŤ OD NOVEJ SEZÓNY KOMPONENTY PRO

Značka cyklistických komponentov PRO je novým dodávateľom riadítok ...

Výsledky #elitechallenge

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do súťaže #elitechallenge. ...

Návleky VELOTOZE

TALL Sú vodotesné a vetrudoolné. Materiál je ľahký, na ktorom ...

Vyskúšaj a vyhraj!

Zapoj sa do súťaže #elitechallenge aj ...

Shimano ohlasuje novou sadou DURA-ACE svoju nadvládu v cestnej cyklistike

Synchronizované radenie, meranie výkonu, hydraulická sila zastavenia, nové profily kolies a bezdrôtové pripojenie všetkých častí novej zostavy.

Shimano dnes ohlasuje DURA-ACE R9100, najpokrokovejšiu Shimano sadu všetkých čias, a poskytuje tým všetkým súčasným profesionálnym cestným cyklistom a zanietencom odpoveď na otázku, ako zvýšiť výkonnostnú úroveň.

Už od prvých pretekov všetkých čias hľadali jazdci výhernú kombináciu ľahkých, silných a spoľahlivých komponentov. 150 rokov od vyvinutia prvých cyklokomponentov pokračuje Shimano napredovaním v hľadaní inovácií s najpokrokovejšou sadou pre cestnú cyklistiku na trhu.

Konceptom za pozadím novej sady DURA-ACE R9100 bolo preveriť a zlepšiť každý komponent pre optimalizáciu vstupu a maximalizáciu výstupu. Alebo povedané inými slovami, minimalizovať stratu energie medzi vynakladaným úsilím jazdca a výkonom, ktorý jazdec dosahuje. V tomto prípade je každý komponent DURA-ACE R9100 vyvinutý tak, aby pracoval maximálne efektívne s ostatnými komponentami systému. Toto je koncept systému komponentov Shimano. Výsledkom je nadvláda systému.   

Nová sada DURA-ACE R9100 prevzala systém vyvinutý spoločnosťou Shimano pre horskú cyklistiku zavedením prešmykovej technológie SHIMANO Synchronized Shift pre cestné bicykle, ktorá umožňuje jazdcom ovládať oba prešmyky stlačením jediného radiaceho gombíka.

DURA-ACE R9100 taktiež zahŕňa možnosť integrovaného merača sily, možnosti hydraulických diskových bŕzd pre rozšírený výkon zastavenia a nové profily kolies pre poskytnutie novej úrovne výkonu kolies.

Okrem iného je výhodou sady DURA-ACE R9100 nová Shimano E-TUBE aplikácia aktivovaná pomocou Bluetooth, ktorá umožňuje jazdcovi stiahnuť užívateľské profily k bicyklom vybaveným Di2 a optimalizovať radiace preferencie zo smartfónu alebo tabletu.   

Optimálny prenos sily

Koncepciou DURA-ACE R9100 bola maximalizácia výstupu jazdca minimalizáciou straty energie prostredníctvom hnacieho mechanizmu. Tento proces začína stredom.

Nový dizajn stredu 2x11 HOLLOWTECH II prináša rade DURA-ACE kultovo nový estetický a zlepšený výkon radenia. Zväčšená, ale ľahšia kľuka HOLLOWTECH II a vonkajší prevodník HOLLOWGLIDE zlepšuje pevnosť a prenos sily od jazdca cez pedál k hnaciemu mechanizmu, zatiaľ čo je ľahšia o 7g oproti predchádzajúcemu stredu DURA-ACE.

Dostupných je päť variácií stredov: 50-34T, 52-36T, 53-39T, 54-42T a 55-42T so siedmimi dĺžkami kľúk v rozmedzí od 165 do 180mm. Váha: 609g (50-34T), 621g (53-39T).

Meranie sily

Od prvého integrovaného merača sily Shimano môžete očakávať extrémne presné dáta sily k trati v reálnom čase a analýzu Vášho výkonu. Merač sily umožňuje integráciu a jednoduchú inštaláciu (párovanie) s displejovými jednotkami tretích strán pre aktiváciu najsofistikovanejšej a najpresnejšej úrovne merania výkonu a anatomickej analýzy, ktorá je v súčasnosti dostupná. Meraný je nielen čistý výstup wattov, ľavá a pravá noha môže byť meraná jednotlivo, rovnako ako kadencia, udávajúca najpresnejšiu mieru výkonu, izolovanú od externých faktorov ako je gradient, povrch cesty a vietor.

FC-R9100-P je prvým produktom od Shimano na meranie sily pedálovania a taktiež prvým meračom sily integrovaným v kľuke na trhu. Bol skonštruovaný tak, aby poskytol jazdcom čo možno najpresnejší systém merania výkonu, použitím technológie od bikefitting.com, spoločnosťou, ktorej vlastníkom je Shimano a ktorá sa špecializuje na oblasť vysoko odborného prispôsobovania bicykla a meracím nástrojom pre bicykle.

Jednotku nabíja integrovaná nabíjateľná batéria. Tá môže byť nabíjaná s malým magnetickým adaptérom bez potreby otvárania krytov a puzdier.

Nová úroveň výkonu kolies

Kombinácia dvoch síl spomaľuje jazdcov: aerodynamický odpor a zotrvačnosť. DURA-ACE R9100 kolesá sú navrhnuté tak, aby bojovali s týmito silami prostredníctvom aerodynamických vlastností a zníženému odporu otáčania.

Dve nové 28mm široké C60 a C40 platformy ráfikov prinášajú tuhšie koleso pre zlepšenie predného a laterálneho transferu sily a s ultraľahkým karbónovým ráfom o výške 60mm a 40mm, sú taktiež navrhnuté tak, aby redukovali odpor vzduchu. Toto umožňuje kolesám Dura Ace R9100 C60 ušetriť 16W v porovnaní so súčasným setom kolies Shimano DURA-ACE 9000 C50.

Kolesá C24 kompletizujú sadu DURA-ACE poskytujúc jazdcom tri výšky ráfikov (60mm, 40mm a 24mm).

Radiaci systém

Radiace varianty DURA-ACE R9100 boli navrhnuté tak, aby uspokojili požiadavky všetkých top jazdcov; mechanické alebo elektronické radenie a prešmyky môžu byť kombinované s hydraulickými alebo mechanickými brzdovými pákami.

Uvedenie hydraulických cestných diskových bŕzd rady DURA-ACE prináša viac kontroly a spoľahlivé brzdenie v ťažkých poveternostných podmienkach. Pozícia páky je nastaviteľná pre správnu pozíciu. Jazdci jazdiaci s elektronickým radením Di2 si taktiež môžu nastaviť možnosť multi-shift buď prostredníctvom spínača on/off na páke alebo pre ďalšie nastavenia prostredníctvom softvéru E-TUBE.

Pár mechanických radiacich pák (ST-R9100) s ráfovými brzdovými pákami vážia 365g a pár mechanických diskových brzdových pák (ST-R9120) váži 505g. Elektronické ráfové brzdové radiace páky (ST-9150) vážia 230g (pár) a elektronické hydraulické radiace páky (ST-9170) vážia 360g (pár).

SHIMANO Synchronized Shift je nová funkcia uvedená k Shimano elektronickým cestným sadám, navrhnutá na zjednodušenie výberu prevodu a zníženie možností rozhodovania počas jazdy. Počas jazdy na maximálny výkon môže byť správne rozhodovanie narušené. Čím menší tlak je vyvíjaný na jazdca a čím menej rozhodnutí musí urobiť, tým je menšia pravdepodobnosť pochybenia. Preto je SHIMANO Synchronized Shift navrhnutý tak, aby vybral najbližší najväčší alebo najmenší prevod bez ohľadu na to, či zmena prevodu je potrebná na prednom prešmyku alebo zadnej prehadzovačke.

Dostupné budú dva režimy SHIMANO Synchronized Shift:

-          Kompletný režim SHIMANO Synchronized Shift; predný prešmyk reaguje na základe zmeny prevodu na zadnej prehadzovačke. Toto v základe znamená, že ak je aktivovaný, nie je tu potreba pre dve separátne radenia na kontrolu predného a zadného prešmyku, dve tlačidlá na jednom radení budú kontrolovať oba prešmyky.

-          Polovičný režim SHIMANO Synchronized Shift; zadná prehadzovačka reaguje na základe zmeny prevodu na prednom prešmyku, a preraďuje na najvhodnejší vedľajší prevod, kým jazdec radí na prednom prešmyku.

Kompletný režim SHIMANO Synchronized Shift je najviac prospešný v časovkách a v triatlone. Zníženie počtu tlačidiel zjednodušuje rozhodovanie a tlak na pretekárov a dovoľuje redukciu rozmerov pák o 28% (z 40mm širokých na 29mm) a redukciu váhy o 22% (z 128g na 100g). Satelitné radenie taktiež zahŕňa novú tlačidlovú funkciu.

Predný prešmyk (FD-R9150, 104g) a zadná prehadzovačka (RD-R9150, 204g) zahŕňajú tieto nové vlastnosti. Obe elektronické prehadzovačky sú kompaktné a navrhnuté tak, aby chránili funkčnosť radenia v prípade havárie. Nízky profil zadnej prehadzovačky taktiež prichádza s technológiou SHIMANO SHADOW RD, ktorá umiestňuje prehadzovačku bližšie pod pôsobiace ozubené koliesko.

Predný prešmyk a zadná prehadzovačka Di2 sú spojené cez malú bezdrôtovú Shimano EW-WU111 jednotku pre spojenie ANT Private medzi DURA-ACE R9100 a zariadeniami tretích strán. Tieto komponenty môžu byť napojené k softvéru Shimano E-TUBE, ktorý podporuje programovateľné aspekty elektronického prevodového systému Di2. Vďaka Bluetooth technológii je dostupný taktiež pre smartfóny a tablety.

Posledná verzia E-TUBE (2.11.1) umožňuje uchovávať individuálne profily jazdcov a stiahnuť ich k bicyklu, aby sa zamedzilo potrebe preprogramovať systém pre každú jazdu alebo preteky.

Umiestnenie rozvádzacej skrinky pre hnací mechanizmus elektronického radenia môže byť ovplyvňovaný kompatibilitou rámu. Výrobcovia rámov môžu konštruovať rámy tak, aby sa rozvádzacia skrinka umiestnila v dolnej rúre rámu. Eventuálne môžu výrobcovia komponentov konštruovať riadidlá a predstavce tak, aby boli prispôsobené rozvádzacej skrinke. Avšak rozvádzacie skrinky môžu byť uložené aj externe pod predstavcom.   

Mechanické radenie je taktiež vylepšené s primárnym cieľom vytvoriť neuveriteľne spoľahlivé prevodové radenie. Nová štruktúra predného prešmyku a priamy vrchný nízky profil SHIMANO SHADOW RD redukuje radiace úsilie, aby bol výkon mechanického radenie lepší ako nikdy predtým. Váha predného prešmyku (FD-R9100-F) je 69g a váha zadnej prehadzovačky (RD-R9100) je 158g.

Zadná časť hnacieho mechanizmu novej 11-30 kazety s technológiou HYPERGLIDE zväčšuje rozsah prevodov pre jazdcov a stále dovoľuje hladký a rýchly prechod reťaze, aj keď jazdec radí vyšší a nižší prevod.

Doplnením hnacieho mechanizmu je nový ľahší DURA-ACE pedál, optimalizovaný pre perfektné vyváženie medzi váhou a tuhosťou.

Brzdový systém

Na úrovni DURA-ACE sú teraz k dispozícii dve možnosti brzdenia; mechanické ráfové brzdy alebo hydraulické diskové brzdy. Hydraulické cestné diskové brzdy novej rady DURA-ACE prinášajú nový prvok pre kontrolu a istotu brzdového výkonu v ťažkých poveternostných podmienkach.

Hydraulické diskové brzdy môžu byť priamo pripevnené k rámu (plochá montáž) pre čistý nízkoprofilový dizajn. Nové rotory DURA-ACE prinášajú lepšie možnosti riadenia tepla, aby poskytli stabilitu výkonu bŕzd. So zvýšenou veľkosťou adaptéra je prenos tepla cez rotor znížený a viac tepla môže byť rozptýleného do vzduchu. To má za výsledok 30°C redukciu teploty rotora oproti rotorom Shimano ICE TECHNOLOGIES FREEZA.

Nová sada DURA-ACE R9100 ponúka skutočne prvotriedny hnací mechanizmus minimalizujúc straty energie pomocou každého komponentu. Neuveriteľne spoľahlivý výkon radenia vylepšený technológiami SYNCHRONIZED SHIFT a HYPERGLIDE spolu so zlepšeným výkonom bŕzd a aerodynamicky účinnými kolesami vedú k prvotriednemu systému. Merač sily novej sady DURA-ACE R9100 prináša komplexnú informáciu ku stredom, čím pomáha jazdcom k lepšiemu výkonu prostredníctvom na trhu prvého merača výkonu integrovaného v strede.

Nová sada DURA-ACE R9100 prináša jedinečný výkon a je najdokonalejším systémom komponentov pre cestnú cyklistiku v 95-ročnej histórii Shimana.

Partneri
PAUL LANGE OSLANY Vám prináša komponenty a doplnky svetových značiek

Potrebujete pomôcť
alebo poradiť?

Neváhajte a kontaktujte nás

+421 46 5492344

office@paul-lange.sk